Aiskander Aiskander

AISKANDER - polski awangardowy kompozytor, jak również gitarzysta i producent muzyczny. Jego pseudonim artystyczny, to arabska wersja własnego imienia ( Iskander ), poprzedzonego literą „A”. Uczył się grać na instrumentach klawiszowych i gitarze klasycznej. Umiejętności instrumentalne i kompozytorskie nabył samodzielnie. Artysta wykonuje głównie instrumentalny jazz-funk, avant-funk i art-pop.

Skłonność do udoskonalania procesu twórczego zainspirowała Aiskandera do zajęcia się pracą autorską. W połowie 2009 roku Aiskander nagrał swój pierwszy solowy album „Tysięczna część radości”. Rozpoczynające płytę „Róża wiatrów”, „Fantazja” i dwanaście następnych kompozycji, utrzymanych w melodyjnym brzmieniu gitary klasycznej, zapowiedziało kierunek kontynuowany podczas kolejnych dwóch albumów. Trzeci longplay oraz płyty: „Idylla”, „Furta i Nostalgia, wyróżnia mnogość instrumentów. Oprócz tych dobrze znanych warto wymienić: marimbę, rożek angielski, chińskie skrzypce Erhu, czy perski Santur. Zdaniem Aiskandera - użycie niekonwencjonalnych instrumentów inspiruje i ma znaczący wpływ na odbiorcę.

Integracja kultury wysokiej z niską, a także rozmaitość technik i form muzycznych, widoczne w ostatnich pracach kompozytora, wyraziście wpisują się w nurt awangardy i pop-artu. Aiskander wykracza poza ramy tonalności, jak sam mówi: “Rezygnacja z tonalnego systemu dźwiękowego daje większe możliwości podczas pracy. Powtarzalność form muzycznych oraz tonalne pojmowanie melodii i harmonii, ograniczają emocje i wyobraźnię kompozytora jak również odbiorcy”.

Read more

Tags

Albums

Album Aquamarine by Aiskander

Aquamarine

illumination Music
2020

buy
Album Septaria by Aiskander

Septaria

illumination Music
2020

buy
Album Mixture

Mixture

illumination Music
2019

buy
Mikstura

Mikstura

Aiskander
Mixture

Shop for Music

Start your music shopping from All About Jazz and through our retail affiliations you'll support us in the process.


MUSICSTACK

Rare vinyl LPs and CDs from over 1,000 independent sellers

AMAZON

CDs, Vinyl, Blu-Ray DVDS, Prime membership, Alexa, SONOS and more

HD TRACKS

Specializing in high resolution and CD-quality downloads

CD UNIVERSE

Specializing in music, movies and video games

REVERB

Marketplace for new, used, and vintage instruments and gear